Home  |  English  |   Kontakty

O nás  |  Aktuálně  |   Projekty  |   Zaměstnání  |   Ke stažení
 

BUNĚČNÁ TERAPIE

 

Buněčná terapie je vlastně umělá náhrada poškozených nebo zničených buněk buňkami novými. K obnovování buněk dochází během života přirozeným způsobem v celé řadě tkání. Jsou však místa a situace, kdy k tomu nedochází v dostatečné míře nebo vůbec. Zde se právě může uplatnit buněčná terapie.

 

Pro buněčnou terapii jsou ideální kmenové buňky, což jsou nespecializované buňky, které se za jistých okolností mohou vyvinout v jakékoliv specializované typy buněk, které právě potřebujeme k náhradě poškozené tkáně. Z kmenových buněk tak můžeme získat například mozkové buňky (neurony, gliové buňky), buňky svalů, kostí, chrupavky, kůže, jater, sítnice apod.

 

Diferenciace kmenových buněk ve specializované buněčné typy

 

Buněčná terapie je velmi nadějnou metodou v oblasti odstraňování důsledků stárnutí a prodlužování délky aktivního a plnohodnotného života. Pomocí buněčné terapie bychom v blízké budoucnosti mohli například léčit:

 

Kmenové buňky je třeba odněkud získat a pomocí kultivačních a diferenciačních metod z nich vypěstovat vhodné specializované linie. Ty je pak nutno nějakým způsobem dopravit na místo v lidském těle, kde má dojít k jejich aplikaci a zajistit, aby se zde uchytily. K tomu je někdy potřeba připravit vhodný podklad, jakési lešení či skelet, kde by se buňky mohli uchytit a dále vyvíjet. Kromě biologů a lékařů je tedy zapotřebí, aby se procesu účastnili také specialisté na makromolekulární chemii, magnetickou rezonanci, radiologii a další.

 

Výzkum terapie založené na regenerativních vlastnostech buněk a zejména kmenových buněk je v České republice na špičkové světové úrovni díky pracovištím několika akademických a univerzitních ústavů a specializovaných lékařských pracovišť sdružených v Centru buněčné terapie a tkáňových náhrad.

 

Centru se daří velmi dobře získávat peníze na výzkum včetně grantů od EU, chybí však specializované pracoviště s čistými prostory dle GLP (Good Laboratory Practice), kde by bylo možno připravovat buňky pro léčbu a kde by mohly probíhat klinické studie na pacientech. To bylo jedním z důvodů, proč sami vědci založili občanské sdružení BUNĚČNÁ TERAPIE. Zakladatelkou a předsedkyní správní rady tohoto občanského sdružení je Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, která je zároveň vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad.

 

Sdružení MAKROPULOS v srpnu 2007 přispělo na vybudování zmíněného specializovaného pracoviště částkou 290.000,-Kč. Více informací naleznete zde.

 

Odkazy:

BUNĚČNÁ TERAPIE - občanské sdružení
Ústav Neurověd - UK 2. lékařská fakulta, Motol
Zakazovat klonování je kruté - iHNed
Výzkumu kmenových buněk dalo hlas i 50 republikánů - iHNed
Buněčná terapie otázkou blízké budoucnosti - CAT
Bush je proti embryonálnímu výzkumu - BBC
Klonované buňky mohou léčit těžká zranění - iDNES
Dítě jako lék - iDNES
Úspěch britských vědců v terapeutickém klonování - BBC
Kmenové buňky 'na míru' - BBC
'Otec' ovce Dolly smí klonovat lidská embrya - BBC
Deklarace OSN zakazuje veškeré klonování člověka - Osel
Stanovisko AV ČR ke klonování lidských embryí - Scienceworld
Švýcaři podpořili výzkum kmenových buněk - BBC
Annan podporuje klonování v rámci výzkumu - BBC
Britští vědci proti zákazu klonování - BBC
Británie povolila klonování lidských embryí - BBC
Nová léčba pomáhá, ochrnutý se hýbe - iDNES
 
nahoru
 
Přispějte na přístroje!

 

Sdružení MAKROPULOS, Konviktská 24, Praha 1, provozní účet: 39988036/5500, projektový účet: 39988028/5500