Home  |  Mapa stránek  |   Kontakty

O nás  |  Aktuálně  |   Projekty  |   Zaměstnání  |   Ke stažení
 
ZPRÁVY DLE DATA

7/21/2011 Takřka lidští androidi nás děsí Stanislav Mihulka - Osel.Cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Čím jsou nám roboti a animované postavy podobnější, tím se nám líbí víc, ale když jejich podobnost přesáhne určitou mez, tak nás najednou začnou intenzivně děsit. Vědci potvrdili hypotézu tzv. "Strašidelného údolí". …

7/19/2011 Umělá inteligence se učí chápat jazyk hraním slavné hry Stanislav Mihulka - Osel.Cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Jak nejlépe naučit počítač rozumět psanému textu? Nainstalujte mu Civilization II, dejte mu manuál a on ať ukáže, co umí.

7/18/2011 Falešné vzpomínky: Práce sociální paměti Helena Vrecková - VTM.cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Ovlivnění paměti je zdánlivě nelehký úkol. Přitom stačí jen mírný sociální vliv a váš mozek si okamžitě vytvoří falešné vzpomínky.

7/17/2011 Zázračná bílkovina umí ochránit mozek při stárnutí Jakub Novák - aktuálně.cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Vypadá to, že bílkovina, fungující mimo jiné jako "vstupní brána do nebe" při užívání marihuany či hašiše, má další, dosud neznámou funkci: chrání mozek během stárnutí.

7/11/2011 Lidskou paměť lze podpořit i zmást Dagmar Gregorová - Osel.Cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Nakolik se můžete spolehnout na svoji paměť? Když vás jíní začnou přesvědčovat, že se mýlíte, zviklají vaši jistotu a přijmete jejich interpretaci, i když o ní pochybujete? Studie prozrazují, že vlastní názor nhrazujeme většinovým relativně lehce a rychle

7/1/2011 Revoluce: první stát schválil robotická auta bez řidiče Karel Javůrek - VTM.cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Vývoj počítačových technologií dospěl do fáze, že se jejich výkon začíná blížit lidskému mozku. Nasazení automobilů řízených systémy umělé inteligence do běžného provozu brání již jen legislativa. Prvním státem, který …

6/27/2011 Jak vyrobit mozek z kožních buněk Helena Vrecková - VTM.Cz [regenerativní medicína] 
Nová technika manipulace umožňuje vědcům vytvořit ze zralých kožních buněk mozkové buňky. A to i bez jinak nutné mezifáze kmenových buněk.

6/17/2011 Dr. Watson: až vás nejchytřejší počítač vyléčí Karel Javůrek - VTM.cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Počítač IBM Watson se stal legendou, když porazil člověka ve hře Riskuj. Umělá inteligence se ale připravuje na důležitější úkol: bude nás v budoucnu léčit.

6/13/2011 Živá lidská buňka v roli laseru Dagmar Gregorová - Osel.Cz [genetika] 
Vědci přinutili lidskou jaterní buňku k intenzivní biofluorescenci.

5/29/2011 Špatné vzpomínky lze přepsat Josef Pazdera - Osel.Cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Většina psychologů byla přesvědčena, že jakmile se nám vzpomínky uloží do mozku, nelze je změnit. Montrealští lékaři z centra pro výzkum stresu tuto obecně uznávanou představu zbořili. Pomocníkem jim v tom byl lék Metyrapon.

5/24/2011 Nový rekord v rychlosti přenesených dat Dagmar Gregorová - Osel.Cz [nanotechnologie] 
...zakódovaných do světelného signálu jednoho laserového zdroje, vysílaných jedním optickým vláknem a pak ve vzdálenosti 50 km úspěšně rozšifrovaných, je 26 terabitů za sekundu.

5/19/2011 RNA smetí dělá genům mentora Josef Pazdera - Osel.Cz [genetika] 
piRNA jsou další z řady nepříjemně krátkých molekul ribonukleové kyseliny, které nic nekódují, ale přesto jsou důležitými hráči „nečisté“ genetiky. Pomocí epigenetických mechanismů nám dělají život pestřejší.

5/4/2011 Když mozek jinak vnímá svět Dagmar Gregorová - Osel.Cz [mozek, mysl a umělá inteligence] 
Autismus je léčitelný resp ovlivnitelný, není to jenom obraz Rain Mana, v roce 2010 se Temple Grandinová, toho času neznámější žijící osoba trpící autismem, resp. jednou z jeho forem Aspergerovým syndromem, objevila mezi stovkou nejvlivnějších lidí světa.

4/26/2011 Na University of California úspěšně transplantovali ruku Josef Pazdera - Osel.Cz [regenerativní medicína] 
Šest a půl týdne po transplantaci si Emily Fennellová s „cizí“ rukou natolik rozumí, že si sotva vzpomene na dobu, kdy jí neměla…. Přišívání končetin je podle mnohých odborníků stále jen neetickým, život ohrožujícím a zkracujícím experimentem.

4/21/2011 Teď tam byl a už tam není Josef Pazdera - Osel.Cz [genetika] 
„Všechno trvá, než se strhá“ a trhá se i vlákno DNA. Protože jde o návod v němž je uloženo jak, kdy a co má buňka dělat, je třeba jej chránit. Opravy zlomů DNA jsou složité, rychlé ale i nebezpečné.

4/5/2011 Našlápnuto k optickému tranzistoru Josef Pazdera - Osel.Cz [nanotechnologie] 
Fyzikům se za pokojové teploty na ultratenké vrstvě polovodiče podařilo měnit polarizaci světla pomocí slabého elektromagnetického pole. Poznatek by mohl vést k vytvoření dlouho očekávaného tranzistoru, který místo toku elektronů pracuje se světlem.

4/2/2011 Laboratorní barvivo prodlužuje život barveným háďátkům Stanislav Mihulka - Osel.Cz [dlouhověkost] 
Žluté barvivo Thioflavin T se váže na defektní proteiny, jako jsou amyloidní plaky při Alzheimerovi a brání tak jejich hromadění. Tím zřejmě věnuje háďátkům nápadně delší život.

3/20/2011 Evropský soudní dvůr zamítl patenty kmenových buněk Josef Pazdera - Osel.Cz [regenerativní medicína] 
Výzkumníci jsou překvapeni konzervativním postojem soudců, veřejnost rozhodnutí přijímá s povděkem.

3/17/2011 Stane se Large Hadron Collider strojem času? Stanislav Mihulka - Osel.Cz [vize] 
Podle provokativní teorie Weilera a Ho z Vanderbiltu to není úplně vyloučené. Pokud LHC vytvoří Higgsovy bosony, mohly by zároveň s nimi vzniknout i Higgsovy singlety, které možná cestují do minulosti nebo budoucnosti v další dimenzi světa.

3/15/2011 Odhalování tajemství dlouhověkosti Dagmar Gregorová - Osel.Cz [dlouhověkost] 
Kalifornští psychologové vydali knihu, v níž sumarizují poznatky výzkumu, který začal už v roce 1921. Podrobné záznamy o všech fázích života 1548 sledovaných osob vyvracejí některé vžité představy o tom, co ovlivňuje délku našeho života.

12345678910...

 

Sdružení MAKROPULOS, Konviktská 24, Praha 1, provozní účet: 39988036/5500, projektový účet: 39988028/5500